Láďa Kajbar je nejvýraznější pitoreskní figurka Českých Budějovic, každý ho měl a má rád.

- mentálně zaostalý romský spoluobčan, s chybějícím horním patrem, skleněným okem a tranzistorovým rádiem, které měl vždy u ucha. To, že tato postavička byla reálná a hlavně pozitivně přijímána českobudějovickým obyvatelstvem, dosvědčuje následující událost. Neznámí výtržníci či vandalové - pokud bychom Láďu Kajbara chápali jako českobudějovickou památku, tak by opravdu šlo o trestuhodné vandalství – ukradli jeho oblíbené tranzistorové rádio. Tento čin vyvolal takovou odezvu u obyvatel Českých Budějovic, že byla ihned založena sbírka na koupi rádia zcela nového (myslím, že červeného jaké měl předtím). Jeho proslulosti také využilo (nebo zneužilo?) jihočeské Rádio Faktor a Láďa figuroval v jednom z jejich reklamních spotů. Dále se tradují historky o tom, že v díky chybějícímu hornímu patru v dutině ústní dokáže prostrčit prs z jedné nosní dírky do druhé, či že za desetikorunu je ochoten vyndat a zandat své skleněné oko. Ale ty jsou myslím nepodložené, a tedy spekulativní.
     V roce 2003 se novinách objevil článek oznamující Láďovu hospitalizaci v léčebně a vyřizoval jeho vřelé pozdravy českobudějovickým spoluobčanům. Od té doby se po něm slehla zem a nikdo nevěděl, kde je „našemu“ Láďovi Kabarovi konec.

 

Skupinka českobudějovických občanů ( těch umělecky více nadaných) se rozhodla uspořádat kabaret , který vzdal hold Láďovi hudbou, tancem a poezií...        

...Pokud bychom měli náplň celého večera shrnout v pěti obecných pojmech, myslím že by bylo nejlepší použít tyto: poetično ; rytmično ; postmoderna ; nadsázka ; dada. Obě představení byla přijímána s velkým ohlasem (v klubu Velbloud možná s o něco větším) a myslím si tedy, že cíl představení avizovaný v úvodní písni („Bavte se královsky, nejde nám o nic více..“) se aktérům opravdu podařilo naplnit.

 

                                                    (citace z internetové recenze Martina Kindla...) 

 


 

 

 

A přepis článku neb to je nezřetelno...

30.09.2008 - PETR KUBÁT - Kultura - Jižní Čechy - str. 05
 

Vzdají poctu Kajbarovi


 

Budějovický Velbloud ožije Kabaretem Kajbar. Dnes ve stylech folk a country

České Budějovice - Pódium obsadí duo Hlen Mansard a Gabréta Šmirglová alias Parketa Irová. Zazní verše zneuznaného jihočeského básnického génia Otokara Frikulína a večerem mimo jiné provede i umělý penis Mr. Engelberd Dickie.
Českobudějovický klub Velbloud ovládne dnes od 20.30 Kabaret Kajbar se svým již třetím představením, tentokrát s názvem Folkakántry. Na návštěvníky čeká hudebně, divadelně, poetický večer plný westernových kostýmů a dadaistických skečů, který je poctou svérázné budějovické postavičce Ládi Kajbara. „Nápad se nám zrodil v hlavě zhruba před třemi lety. V osvícení jsme si vzpomněli na Láďu Kajbara. Rozhodli jsme se, že kabaretem vzdáme čest jeho osobě,“ říká osmadvacetiletý herec Jakub Doubrava, hlavní duše Kabaretu Kajbar.
Kajbar byla místní pitoreskní postava, kterou obyvatelé Budějovic znali. Měl všude vstup zdarma a nechyběl na žádné významnější akci, ať to byl hokejový zápas, koncert či mše v kostele.
„Malého romského občánka s tranzistorovým rádiem u ucha a s prstem v puse zpívajícího na celé kolo měli všichni rádi,“ líčí Doubrava.
Zhruba před osmi lety však z místní scény zmizel a žije prý v domově důchodců. Herci z Kabaretu Kajbar by jeho současné bydliště chtěli vypátrat a výtěžky z vystoupení mu zasílat.
Každý večer Kabaretu Kajbar je zaměřený na jedno téma. Poprvé se herci představili s tradičním kabaretem s atmosférou Moulin Rouge, ale i hip hopu a reggae. Minulé vystoupení mělo pro změnu punkový nádech.
Zítra uvidí diváci westernovou show s písničkami, divadelními scénkami, poezií a zatančí si také folku. „Natočili jsme i dvanáctiminutový western na Šumavě s názvem Dneska na západě, který promítneme na závěr,“ doplnil Jakub Doubrava, který je spolu s umělým penisem Mr. Engelberdem Dickiem hlavním konferenciérem kabaretu.
Každé představení balancuje na hranici ironie, sarkasmu, parodie, improvizace a dadaismu. Účinkující si pohrávají s vážnými i lehkými tématy. Scénky chvílemi připomínají divadlo Sklep, ale i Divadlo Járy Cimrmana.

Dělají si legraci i ze sebe „Nechceme však nikoho úplně zesměšňovat, děláme si legraci i ze sebe. Diváci by se měli hlavně pobavit a aktivně se zapojit do představení,“ podotýká Doubrava.
Podrobnější informace o kabaretu, o postavě Ládi Kajbara a fotografie z předchozích vystoupení najdou zájemci na www.kabaretkajbar. webnode.cz. Vstupné na dnešní představení Folkakántry vyjde na 80 v předprodeji a 100 korun na místě.

***

„Natočili jsme i western s názvem Dneska na západě.“ Jakub Doubrava

Foto popis|

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Čechy
 

Historie stránek    

Tuhletu kolonku zatím nemá cenu vyplňovat neb Naše stánky nemají vůbec žádnou historii, snad jen, že spuštěno bylo 4.5. 2008

 

Anketa

Máte rádi kabarety?

Ano (263)
59%

Ne (183)
41%

Celkový počet hlasů: 446